NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Jihokorejský SK Telecom má 1,5 milionu uživatelů 5G

SK Telecom

Jihokorejský telekomunikační operátor SK Telecom oznámil, že dosáhl 1,5 milionu uživatelů 5G, což představuje 44 % na místní trhu 5G. Do konce roku by pak měl dosáhnout 2 miliony uživatelů 5G a do konce roku 2020 7 milionů uživatelů.

„V současné době se zaměřujeme především na hustě obydlené oblasti 85 měst, včetně Soulu a dalších měst,“ uvedl Poong-Young Yoon, CFO společnosti SK Telecom. „Do konce letošního roku plánujeme rozšířit pokrytí 5G na přibližně 70 klastrů 5G, aby naši zákazníci mohli plně využívat vysoce kvalitní služby 5G a také na hlavní vlakové linky KTX, dálnice a další oblasti v 85 městech.“

Jižní Korea proklamuje, že je první zemí na světě, která 3. dubna letošního roku zahájila provoz komerčních služeb 5G. Pokrytí 5G v Koreji je omezeno na městské oblasti a lokality s vysokou hustotou populace.

V rámci dohody s ministerstvem ICT zahájili tři jihokorejští mobilní operátoři omezené komerční služby 5G současně v prosinci 2018, aby se prý předešlo přílišné konkurenci. SK Telecom, KT Corp a LG Uplus zpočátku spustily služby 5G ve vyhrazených oblastech v Soulu.

V červnu 2018 Jižní Korea dokončila výběrové řízení, v rámci kterého byly přidělováno kmitočtové spektrum v pásmech 3,5 GHz a 28 GHz. Vláda dala k dispozici celkem 280 MHz v pásmu 3,5 GHz a 2400 MHz v pásmu 28 GHz. Spektrum bylo rozděleno do 28 bloků resp. 24 bloků.

V každém pásmu mohly zúčastnění operátoři, tj. SK Telecom, KT a LG Uplus, vydražit maximálně deset bloků. Celkem mobilní operátoři zaplatili za kmitočtové spektrum 3,6183 bilionů wonů (3,3 miliardy USD), což bylo o 340 miliard wonů více, než počáteční cena (tj. 3,3 bilionů wonů). Licence na kmitočty v pásmu 3,5 GHz jsou na dobu 10 let a v pásmu 28 GHz na dobu 5 let.

Zdroj: RCRWireless