NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Intelsat ztratil po geomagnetické bouři kontrolu nad vysílacím satelitem

SatTrack

Intelsat ztratil kontrolu nad svým vysílacím satelitem Galaxy 15 a komunikační užitečné zatížení by mohlo automaticky přestat fungovat do konce měsíce.

Společnost SpaceNews poprvé uvedla, že se společnost domnívá, že stroj zasáhla geomagnetická bouře. Aktivita kosmického počasí pravděpodobně vyřadila palubní elektroniku potřebnou ke komunikaci s družicí, řekl Intelsat, a udržela ji zamčenou ve svém geostacionárním orbitálním slotu na 133 stupních západně.

„Satelit jinak funguje nominálně a udržuje směr Země se všemi operacemi nominálního nákladu,“ řekla mluvčí Intelsatu Melissa Longo. Longo řekla, že Intelsat přesouvá zákazníky na jiný satelit, „aby byla zajištěna kontinuita služeb,“ – údajně Galaxy 23 – a „bude se i nadále pokoušet znovu získat velení, jakmile budou pryč, abychom ho nakonec mohli deorbitovat“.

Zatímco Intelsat pracuje na obnovení své schopnosti velet satelitu, Longo řekla, že společnost očekává, že všichni zákazníci budou mít „kontinuitu služeb“, dokud v listopadu nedorazí jeho náhrada za Galaxy 33.

V pátek 18. srpna Intelsat podal u FCC žádost o povolení provozovat satelit Galaxy 15 mimo jeho stanoviště.

„Dne 10. srpna 2022 zažila Galaxy 15 anomálii, kterou pravděpodobně vyvolalo vesmírné počasí,“ uvedla společnost v podání. “Kvůli této anomálii ztratil Intelsat telemetrické a velitelské spojení.”

Společnost uvedla, že byla původně schopna znovu získat kontrolu nad satelitem 14. srpna, ale následné příkazy z 15. srpna nebyly satelitu předány.

“Intelsat pilně pracuje na tom, aby znovu získal velení nad satelitem. Užitná zátěž komunikace nebyla ovlivněna a právě vysílá. Pokud však satelit neobdrží příkaz do 31. srpna 2022, užitečné zatížení se naprogramuje tak, aby se automaticky vypnulo.“

Intelsat, postavený společností Orbital Sciences Corporation (nyní součástí Northrop Grumman) pro PanAmSat a spuštěný v roce 2005, převzal Galaxy 15 poté, co se obě společnosti v roce 2006 sloučily.

Satelit o hmotnosti 2000 kg měl původně plánovanou provozní životnost 15 let. Nese 24 transpondérů v pásmu C sloužících středním zákazníkům v Severní Americe.

Má také užitečné zatížení v L-pásmu, které dříve používal americký Federální úřad pro letectví k předávání informací GPS letadlům za účelem zlepšení navigační přesnosti. Intelsat uvedl, že toto užitečné zatížení v L-pásmu se již nepoužívá poté, co služba FAA migrovala na Galaxy 30 krátce po vypuštění tohoto satelitu v roce 2020.

Není to poprvé, co má satelit problémy. Galaxy 15 přestal reagovat na příkazy v dubnu 2010 – opět pravděpodobně kvůli kosmickému počasí – což způsobilo, že vyletěl ze svého přiděleného orbitálního slotu. Těsně prošel kolem satelitu AMC-11 společnosti SES World Skies, ačkoli operátoři se v té době více zabývali rušením signálu než kolizí. Následovaly těsné průchody s vlastním Galaxy 14 společnosti Intelsat, Anik F2 od Telesatu a satelitem GCI.

Unášená družice na konci roku 2010 potenciálně způsobila výpadek zdroje NOAAPORT Národní meteorologické služby přes SES-1, což vyžadovalo přesměrování signálů. Galaxy 15 byla nakonec obnovena na konci roku po úplném vybití baterií a umístěna zpět do původního orbitálního slotu.

Zdroj: datacenterdynamics.com