NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Gigabitový MU-MIMO router vysílá data ve třech proudech

TP-Link Archer C80

Nový bezdrátový gigabitový MU-MIMO router TP-Link Archer C80 je určený pro využití v domácnostech a menších firmách. K jeho zásadním funkcím patří podpora standardu Wi-Fi 802.11ac Wave2 či technologie 3×3 MIMO, díky které dokáže přenášet a přijímat data ve třech oddělených proudech.

Archer C80 nabízí podporu standardu Wi-Fi 802.11ac Wave2, díky čemuž dosahuje jeho rychlost bezdrátového připojení až do 1300 Mb/s v pásmu 5 GHz a 600 Mb/s v pásmu 2,4 GHz. Pro jednodušší úlohy typu odesílání e-mailů nebo surfování na webu lze používat připojení v pásmu 2,4 GHz, u aplikací náročnějších na šířku pásma, jako jsou on-line hry nebo streamování ve formátu HD a vyšším, pak využijete komunikaci v pásmu 5 GHz. Výhodou je, že obě pásma dokážou fungovat vedle sebe.

Zvýšené pokrytí celé domácnosti Hned na první pohled jsou patrné čtyři externí, vysoce výkonné antény, které podporují technologii Beamforming nebo-li formování paprsku. Ta dokáže detekovat vzdálenější koncová zařízení či zařízení s nižším výkonem, a směřovat signál Wi-Fi přímo k nim. Tím zvýší sílu signálu dostupného pro dané zařízení a zároveň i možnou vzdálenost připojených zařízení od routeru.

Jedním z hlavních benefitů routeru Archer C80 je efektivní komunikace díky technologii MU-MIMO, která umožňuje souběžné připojení více zařízení v tom nejlepším aktuálně dostupném pásmu. V důsledku toho na jednotlivých zařízeních ani nepoznáte odezvu a například on-line video si pustíte bez nepříjemného sekání. Konkrétně v tomto případě router podporuje standard 3 x 3 MIMO, a dokáže tak vysílat a přijímat data ve třech proudech. U počítačů, jež jsou s tímto standardem také kompatibilní dochází k dokonalému spárování a mnohem vyšší účinnosti oproti routerům s 2 x 2 MIMO.

Mezi další specifikace se řadí funkce Smart Connect, jež routeru napomáhá při automatickém přepínání každého zařízení k aktuálně nejlepšímu dostupnému Wi-Fi pásmu, nebo funkce s názvem Airtime Fairness, která brání zpomalování starších zařízení připojených k síti. Důsledkem je hladká bezdrátová komunikace bez odezvy.

Součástí routeru jsou gigabitové ethernetové porty, z nichž jeden je typu WAN a čtyři LAN, díky kterým je i při připojení po drátě možné dostat na maximální možnou úroveň. Rychlé a spolehlivé připojení lze využít pro stolní počítače, úložiště, chytré televizory nebo třeba herní konzole.

I u routeru Archer C80 je myšleno na správu bezpečnosti včetně rodičovské kontroly nebo sítě pro hosty, pro které můžete vytvořit samostatné Wi-Fi připojení s odděleným SSID pro vyšší úroveň soukromí.

V neposlední řadě pak model Archer C80 snadno nastavíte v průběhu několika minut prostřednictvím intuitivního webového rozhraní nebo mobilní aplikace Tether. Ta umožňuje spravovat nastavení domácí bezdrátové sítě z jakéhokoliv zařízení s Androidem nebo iOS.

Megafon
telekomunikace

Rostelcom chce zpečetit akvizici Megafonu

Ruský mobilní operátor Rostelcom má údajně zájem získat Megafon. CNews píše, že potenciální obchod se projednává na vládní úrovni. Státem vlastněný Rostelcom již vlastní jiného

ČÍST DÁLE »