NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EK opět odmítla návrh ČTÚ na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty

telco EK 5G ČTÚ data

Evropská komise opět odmítla návrh Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) na regulaci velkoobchodního trhu s mobilními daty v České republice. Komise o tom informovala v dnešní tiskové zprávě. Podle ČTÚ ani návrh doplněný Evropskou komisi nepřesvědčil, že tři síťoví mobilní operátoři jednají ve shodě a že tím dochází k omezování konkurence.

„ČTÚ poukázal na skutečnost, že maloobchodní ceny mobilních telekomunikačních služeb jsou v České republice obzvlášť vysoké. Virtuální mobilní operátoři podle ČTU nejsou schopni nabízet konkurenceschopné služby kvůli údajně nevýhodným vstupním podmínkám. ČTÚ proto navrhl označit všechny tři mobilní operátory, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, za subjekty disponující společnou významnou tržní silou,“ uvedla Evropská komise. Podle jejího názoru však ČTU neprokázal, že byla naplněna kritéria pro společné dominantní postavení.

Komise má i přes doplněné argumenty v analýze ze strany ČTÚ za to, že v České republice existují další regulační nástroje, které mohou napomoci nedokonalou konkurenci zlepšit, a proto se rozhodla vetovat návrh ČTÚ, směřující k nejsilnějšímu regulačnímu nástroji, kterým ČTÚ jako regulátor disponuje, uvedl v tiskové zprávě úřad. „Komise se konkrétně domnívá, že závazek národního roamingu a závazky velkoobchodní nabídky v návaznosti na aukci kmitočtů 700 MHz mohou přispět ke zlepšení situace na velkoobchodním i maloobchodním trhu,“ dodal úřad.

ČTÚ rovněž uvedl, že bere rozhodnutí Evropské komise na vědomí a že nyní bude především pokračovat v prověřování plnění závazků z aukcí kmitočtů. Dodal, že bude i nadále vývoj na trhu mobilních služeb v České republice monitorovat.

„Jakkoliv si je ČTÚ vědom, že z hlediska kvality poskytovaných mobilních služeb a jejich dostupnosti si Česká republika nestojí špatně, bude i nadále věnovat pozornost cenové úrovni,“ slíbil úřad. V případě že by se situace na trhu v následujícím období nezlepšila, hodlá úřad opětovně posoudit existenci předpokladů pro uplatnění regulace.

TZ

Vodafone testuje 5G na Ukrajině
telekomunikace

Vodafone testuje 5G na Ukrajině

Vodafone Ukrajina tento měsíc uskutečnil své první 5G zkoušky. Telekomunikační společnost se spojila s finským dodavatelem Nokia, aby provedla zkoušky během Action Forum 2024. Test

ČÍST DÁLE »