NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

EE spouští komerční služby 5G ve Velké Británii

Londýn

Britský mobilní operátor EE oznámil, že od 30. května spustí komerční služby 5G v šesti městech, a to Londýně, Cardiffu, Edinburghu, Belfastu, Birminghamu a Manchesteru. Do konce letošního roku by se pokrytí 5G mělo dosáhnout města Glasgow, Newcastle, Liverpool, Leeds, Hull, Sheffield, Nottingham, Leicester, Coventry a Bristol a během roku 2020 přibude Aberdeen, Cambridge, Derby, Gloucesteru, Peterborough, Plymouthu, Portsmouthu, Southamptonu, Worcesteru a Wolverhamptonu.

Rovněž bylo oznámeno, že jednotlivci i podniky mohou před-objednat zařízení 5G, včetně smartphonů od společností Samsung, OnePlus, LG a Oppo.

„Toto je začátek cesty 5G ve Velké Británii a skvělé zprávy pro naše zákazníky, kteří chtějí a potřebují nejlepší připojení,“ Marc Allera, generální ředitel divize zákazníků společnosti British Telecom. „Začínáme s 5G v oblastech Velké Británie s největším obchodním potenciálem, s nejširší nabídkou zařízení 5G ve Velké Británii a chceme zákazníkům poskytovat nejlepší mobilní připojení s mnoha výhodami. Sítě 5G nabídnou nové zkušenosti s rozšířenou realitou, usnadní život našim zákazníkům a pomohou vytvořit úplně nové způsoby podnikání, jaké jsme si dříve ani nepředstavovali. V současnosti modernizuje každý měsíc více než 100 vysílacích stanovišť a připojuje stále více lokalit s pokrytím 5G.“

EE uvedla, že nadcházející komerční spuštění služeb 5G na trhu je první etapou zavádění mobilních systémů 5G, která je zaměřena kombinované využití technologií 4G a 5G.

Ve druhé etapě, která začne v roce 2022, bude plně zavedena jádrová síť 5G, zařízení obsahují chipsety se zdokonalenými možnostmi a budou k dispozici další kmitočtová spektra. Větší šířka rádiových kanálů a nižší latence ve spojení s rychle rostoucím pokrytím 5G umožní výkonnější síť, která umožní služby s rozšířenou realitu, monitorování v reálném čase a mobilní hry prostřednictvím cloudu.

V roce 2023 pak bude zahájena třetí etapa zavedením dalších možností jako vysoce spolehlivá komunikace s nízkou latencí (URLLC), samostatné virtuální sítě (network slicing) a přenosové rychlostí přes 1 Gb/s. To umožní realizovat kritické aplikace, jako řízení provozu vozového parku autonomních vozidel v reálném čase či velké senzorové sítě.

V loňském roce proběhla aukce na přidělování kmitočtového spektra v pásmu 3,4 GHz pro budoucí poskytování služeb 5G. Telekomunikační operátor British Telecom, který je vlastníkem EE, vydražit blok 40 MHz za 303 milionů liber. Mobilní operátor Vodafone získal 50 MHz za 378 milionů liber, Three 20 MHz za 151,3 milionu liber a O2 40 MHz za 318 milionů liber.

Na spuštění komerčních služeb 5G se připravuje rovněž dalších mobilní operátoři ve Velké Británii. Společnost Vodafone nedávno oznámila, že v letošním roce chce spustit služby 5G ve dvanácti nových městech: v Birkenheadu, Blackpoolu, Bournemouthu, Guildfordu, Newbury, Portsmouthu, Plymouthu, Readingu, Southamptonu, Stoke-on-Trentu, Warringtonu a Wolverhamptonu. Mimoto antény a další vybavení 5G již byly instalovány v Birminghamu, Glasgowě a Londýně.

Mobilní operátoři O2 a Three jsou rovněž ve fázi zkušebních provozů před spuštěním komerčních služeb 5G.

Zdroj: RCRWirelessNews