NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Debata o společnosti Huawei je příliš zjednodušená…

vodafone telco netguru

Telekomunikační skupina U.K. Vodafone bude nadále používat zařízení od čínského dodavatele Huawei v přístupové rádiové síti 5G (Radio Access Network), ale pozastaví implementaci zařízení Huawei do páteřní sítě 5G, uvedl během konferenčního hovoru s investory generální ředitel společnosti Vodafone Nick Read.

Společnost Huawei je významnou společností na trhu telekomunikačních zařízení říká Read a dodává, že debata o potenciálních bezpečnostních prolémech s čínskou společností probíhá na příliš „zjednodušené politické úrovni“.

„Pokud jde konkrétně o společnost Huawei (¼), domnívám se, že se v rozhoverech musíme více zabývat fakty a myslím, že současných dialog probíhá na příliš zjednodušené politické úrovni, navíc je velký rozdíl mezi přístupovou a páteřní sítí. Zařízení Huawei využíváme převážně v přístupové rádiové síti a budeme je využívat i nadále. V páteřní síti jsme ale jejich využívání pozastavili. V páteřní sítí jich tolik nevyužíváme, takže to nebude mít velký finanční dopad,“ dodává Read.

Vodafone chce vyvolat jednání společně s bezpečnostními agenturami, politiky a zástupci společnosti Huawei, aby se lépe vzájemně pochopili a objasnili si kroky, které Huawei dělá z hlediska technických procesů, které provádí pro bezpečnostní agentury.

Mimoto, úplný zákaz zařízení Huawei v přístupové síti by způsobil mnoho problémů nejen Vodafone, ale i dalším mobilním operátorům v Evropě. „Je jasné, že kdyby došlo k úplnému zákazu zařízení Huawei do přístupové sítě, byl by to obrovský problém nejen pro nás, ale také pro celé evropské telekomunikace¼ Nyní se musíme mnohem více zabývat fakty a myslím, že stejně tak se zachovají i další operátoři,“ uvedl Read.

Některé země, jako USA, Kanada, Japonsko, Velká Británie, Německo, Austrálie a Nový Zéland již podnikly určité kroky k zablokování nebo omezení nákupů síťových zařízení od společností Huawei a ZTE, a to na základě bezpečnostních obvinění. Na nedávné tiskové konferenci s mezinárodními novináři Ren Zhengfei, zakladatel a CEO společnosti Huawei, uvedl, že jeho společnost neprovádí špionáž pro čínskou vládu, a že nebude reagovat na nevhodné vládní žádosti o informace.

„Čínské Ministerstvo zahraničních věcí oficiálně prohlásilo, že žádný zákon v Číně nevyžaduje, aby nějaká společnost instalovala povinné zadní vrátka. Společnost Huawei ani já osobně jsme nikdy neobdrželi žádnou žádost od jakékoliv (čínské) vládní organizace, abychom jim poskytli nějaké nevhodné kompromitující informace,“ dodává Ren.

Zdroj: RCRWirelessNews