NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

ČTÚ se ve své monitorovací zprávě ohlédl za rokem 2020

ČTÚ Srovnávací nástroj

Březnovou monitorovací zprávu začal ČTÚ ohlédnutím za činností v roce 2020. Úřad považuje za důležité, že se v roce 2020 a na počátku roku 2021 podařilo dokončit aukci kmitočtů 5G a vytvořit tak podmínky pro budování mobilních sítí 5. generace. V monitorovací zprávě dále informuje o spuštění srovnávacího nástroje cen a kvality služeb elektronických komunikací a přináší podrobný návod pro uživatele, jak správně podat námitku k ČTÚ proti vyřízení reklamace služby elektronických komunikací.

Prioritou Úřadu v roce 2020 bylo vedle podpory soutěže na trhu vytvořit podmínky pro budování mobilních sítí 5. generace. Důležitým prostředkem k tomu, aby je brzy mohli využívat zákazníci, bylo úspěšné dokončení aukce na udělení práv ke kmitočtům pásma 700 MHz a 3400-3600 MHz. V listopadové elektronické aukční fázi byly všechny nabídnuté kmitočty rozděleny a v lednu 2021 byly po uhrazení ceny definitivně přiděleny. Operátoři tedy mohou přikročit k fázi výstavby. Úřad se věnoval i další podpoře rozvoje 5G. Zpřístupnil vymezené spektrum pro experimentální ověřování 5G aplikací a zahájení přípravy podnikatelských záměrů. V roce 2020 se také ČTÚ účastnil jednání řídícího výboru 5G měst a zajistil udělení experimentálních individuálních oprávnění pro účely provozování lokálních 5G sítí v rámci vybraných projektů.

ČTÚ dne 01. 03. 2021 spustil v pilotním režimu srovnávací nástroj cen a kvality služeb elektronických komunikací. Spotřebitel může porovnat ceny a parametry služeb volání, SMS a dat. Od 1. 5. přibudou k porovnání služby pevného volání a internetu a ceny placené televize.

Pro spotřebitele bude velmi užitečný podrobný návod, jak postupovat v případě, že nejsou spokojeni s tím, jak poskytovatel vyřídil jejich reklamaci služby elektronické komunikace a jak správně podat proti takovému postupu námitku k ČTÚ.

Monitorovací zprávu 3/2021 najdete ZDE

TZ

@RadekVyskovsky

mobil tarif operátor
telekomunikace

Na trh vstupuje nový virtuální operátor

Mezi virtuální operátory se nově zařadil telekomunikační poskytovatel PODA. Vypustil do světa několik mobilních tarifů, které cílí na různě náročné uživatele. „Cílem je oslovit co

ČÍST DÁLE »