NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Chytré Wi-Fi řešení pro všechny sítě

PROFIcommsV dnešní době již v oblasti bezdrátových sítí neplatí tvrzení, že za prémiové produkty je třeba platit neúnosné sumy. Příkladem může být z hlediska kvality i výkonu nadstandardní řešení společnosti Ruckus Wireless.

Ruckus logoProdukty Ruckus jsou určeny zejména do prostor s vysokou hustotou klientů a pro sítě s náročnějšími požadavky na přenos multimediálních služeb (VoIP, streaming). Produkty jsou úspěšně provozovány po celém světě např. ve státní sféře, hotelech, na stadionech nebo u operátorů, kteří provozují bezdrátové přenosy dat.

Proč je Ruckus tak úspěšný?

Ruckus patří mezi celosvětové technologické lídry, což dokazuje řada vlastních patentovaných řešení. Většina technologií je plně autonomních, bez nutnosti složité konfigurace. Z hlediska uživatele stačí zapojit přístupové body do sítě a o zbytek se systém postará sám.

Jednou z nejzajímavějších technologických inovací jsou adaptabilní antény BeamFlex. Díky unikátnímu chipsetu může přístupový bod zacílit signál přesně na klienta, a tak se vyhnout rušení ostatních přístupových bodů. Zároveň zásadně prodlužuje vzdálenost přenosu dat. Díky této technologii není potřeba pokrývat prostory tolika jednotkami, v porovnání s běžným řešením od konkurenčních dodavatelů. Při nižším počtu přístupových bodů se snižují požadavky na celkový počet PoE portů v síti a veškeré pořizovací i provozní náklady. V obrázku naleznete srovnání technologie Beamflex vs technologie, kterou používají ostatní výrobci.

Další výhodou výrobce Ruckus jsou možnosti řízení Wi-Fi sítě. Přístupový bod je možné instalovat samostatně a použít jej jako router s NAT a DHCP serverem. Oblíbenou možností řízení sítě je v tomto případě virtuální řídící jednotka Unleashed. Z jednoho AP se stane řídící jednotka, která se stará o roaming, autentifikace a další funkce v sítí. Virtuální řídící jednotka umožňuje spravovat až 50 přístupových bodů v jedné síti. U větších bezdrátových sítí se ke správě využívá hardwarová řídící jednotka, která dokáže řídit až desetitisíce přístupových bodů v jedné síti. Společným jmenovatelem všech způsobů řízení Ruckus bezdrátových sítí je rychlé a jednoduché zprovoznění. Ve veřejných sítích, jako jsou obchodní centra nebo náměstí, je možné využít rychlé přihlášení pomocí sociálních sítí Facebook, Google, LinkedIn, Microsoft a WeChat.

V současné době je již možné objednávat přístupový bod s podporou standardu 802.11ax, který má spoustu nových funkcí oproti standardu 802.11ac. Za zmínku stojí zásadní navýšení počtu klientů, s nimiž je možné komunikovat současně, a to také díky převzetí OFDMA z technologie LTE. Díky nasazení OFDMA tedy může jeden kanál využívat až 30 klientů, kteří by jinak byli nuceni monitorovat aktuální okolní podmínky a čekat, až se dostanou na řadu. Připravované Wi-Fi řešení 802.11ax by se mělo pozitivně projevit také na výdrži zařízení, které běží na baterii. Propustnost přístupového bodu je až 5Gbps.

Většina produktů Ruckus má limitovanou doživotní záruku, která je aktivní i pět let po ukončení prodeje. V rámci služeb konfigurace a řešení problémů je možné využít také českou podporu distributora PROFIcomms s.r.o., který disponuje oficiálně certifikovaným technickým týmem. Tato podpora je cenově výhodnější než oficiální podpora poskytovaná výrobcem.

Součástí širokého portfolia společnosti Ruckus jsou také switche, které jsou optimalizovány pro náročnější bezdrátové sítě zejména vysokým výkonem PoE portů (až 90W), multigigabitovými porty a společným managementem pro WiFi i switche, zajišťujícím jednoduchou konfiguraci celé sítě. Portfolio Ruckus nabízí také výkonné routery, které je možné nasadit jako páteřní prvky a celou síť je tedy možné postavit na produktech jednoho dodavatele.

Ruckus portfolio

Společnost PROFIcomms nasazuje tyto technologie od roku 2007 a za dobu spolupráce s dodavatelem se jí podařilo dodat produkty do téměř všech strategických trhů v ČR a SK. Zařízení Ruckus se osvědčilo především tam, kde je vysoká hustota klientů a požadavek na neustálou a spolehlivou dostupnost služeb.

V případě projektování zcela nové Wi-Fi sítě, je vhodné udělat analýzu pomocí specializovaného nástroje Ekahau. Pomocí tohoto softwaru je možné navrhnout ideální rozmístění přístupových bodů a výběr ideálního řešení. Návrh sítě softwarem Ekahau může ušetřit další náklady a zajistí perfektně pokryté prostory bez zbytečných přístupových bodů navíc.

I u stávajících sítí, které mají problémy s rychlostí nebo pokrytím, je možné využít analýzy sítě. Na základě jejích výsledků je možné doporučit úpravy v konfiguraci sítě, popřípadě odstranit rušivé elementy, např. vysílače a zařízení pracující ve stejném spektru jako zákazníkova WiFi. Součástí analýzy je veškerá dokumentace, poskytující detailní informace o naměřených hodnotách. Více informací poskytne ochotně obchodní tým společnosti PROFIcomms, která veškeré služby spojené s analýzou a profesionálním návrhem sítě standardně nabízí.