NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

CESNET zmodernizoval laboratoř SAGElab

SAGElab CESNET

Sdružení CESNET realizovalo výrazný upgrade techniky v síťové multimediální laboratoři SAGElab. Původních pět řídicích serverů bylo nahrazeno jedním výkonnějším, který zobrazuje obsah současně na všech dvaceti monitorech, jimiž laboratoř disponuje. Kromě vyššího výpočetního výkonu došlo i k úspoře prostor a elektrické energie.

Nová technika je vhodná pro zpracování a vizualizaci rozsáhlých objemů dat. Pilotně byla využita pro experimenty ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) v rámci projektu Metacity. Vícejádrový procesor a dostatečná operační paměť umožnily zpracování rozsáhlých modelů Prahy naskenovaných pomoci laseru (lidar cloud points). Grafické karty umožňují následnou vizualizaci v 3D enginu Unreal.

„Dostatečný výkon i ve vysokém rozlišení je rovněž užitečný při synchronním zobrazení detailních 3D modelů vytvořených pomocí fotogrametrie. Této možnosti využíváme při spolupráci se sbírkotvornými institucemi. Zobrazovací stěna umožňuje porovnání variant vizualizace 3D modelů v reálném čase a nalezení optimálního řešení pro prezentace na výstavách,“ uvedl Sven Ubik, vedoucí Oddělení technologie pro síťové aplikace sdružení CESNET.

V laboratoři SAGElab probíhá také vývoj a ověřování technologií pro síťové přenosy obrazu s velmi vysokým rozlišením. Současné vybavení umožňuje zobrazovat obsah až v rozlišení 10K (9600 x 4320 pixelů) se snímkovou frekvencí 60 fps. Laboratoř tak budou moci využívat i studenti grafických oborů v oblasti vizualizace modelů. Kromě toho se plánuje spolupráce s nově vznikající Laboratoří virtuální reality.

Nový výkonný server obsahuje dva procesory AMD EPYC 7F72 s 48 jádry (96 s hyperthreadingem) a dvě grafické karty NVIDIA Quadro RTX 5000 16GB propojené můstkem NVLink. Výstupy grafických karet jsou rozděleny na monitory pomocí zařízení Matrox QuadHead2Go Q185. Výhodou řešení je generování obrazu v prostředí jednoho počítače s hardwarovou synchronizací všech monitorů.

Sdružení CESNET provozuje SAGElab ve spolupráci s Fakultou informačních technologií ČVUT v Praze. Základním cílem laboratoře je podpora výuky předmětů a výchovy odborníků v oblastech síťových technologií, multimédií a virtuální reality a vytvoření prostředí pro výzkum a vývoj nových síťových aplikací. Hlavním zařízením v laboratoři je zobrazovací stěna s 20 monitory o celkovém rozlišení 9600 x 4320 pixelů.

TZ

@RadekVyskovsky

3G konec
telekomunikace

Slovak Telecom ukončuje provoz 3G sítě

Slovak Telekom dokončil vypínání své 3G sítě. Operátor 23. listopadu oznámil, že službu v posledních 39 okresech vypnul. Společnost Slovak Telekom, kterou vlastní Deutsche Telekom,

ČÍST DÁLE »
5G ČR pokrytí 2025
telekomunikace

Srbsko uspořádá příští rok aukci 5G

Srbská vláda plánuje příští rok vydražit spektrum pro služby 5G. Jak uvádí místní publikace Tanjug, srbský ministr IT Mihailo Jovanović oznámil plány během zahájení konference

ČÍST DÁLE »