NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

Česká družice VZLUSAT-2 vzlétla do vesmíru

Minidružice VZLUSAT-2

Do vesmíru odstartovala nová česká družice VZLUSAT-2. Bude ověřovat nové technologie, od experimentálních kamer pro pozorování Země, radiační detektory až po systémy řízení polohy. Technologie najdou uplatnění například při sledování sucha nebo v bezpečnostních oblastech. Minidružici o rozměrech 30 x 10 x 10 cm vynesla na oběžnou dráhu nosná raketa Falcon 9 z amerického mysu Canaveral. Jde tak o 9. družici s českou „SPZkou“, přičemž start dalších 2 českých minidružic se plánuje během první poloviny letošního roku.

Cílem Ministerstva dopravy je více zapojovat české firmy a výzkumná pracoviště do přípravy celých přístrojů či malých družic, jak si Ministerstvo dopravy předsevzalo v Národním kosmickém plánu. Minidružice VZLUSAT-2 je dobrým příkladem, kdy se daří sestavit a poslat do vesmíru celou družici, která slouží k výzkumům a testování leteckých technologií české výroby.

Výrobcem družice je Výzkumný a zkušební ústav letecký (VZLÚ), který na přípravě mise spolupracoval s dalšími českými firmami i výzkumnými pracovišti. Stejně jako této misi předcházející VZLUSAT-1 má nová mise sloužit zejména k ověření nových technologií z dílny českých firem. Otestované technologie pak chce VZLÚ využít při přípravě dalších družic, např. pro vlastní zamýšlenou konstelaci minidružic pro pozorování Země, jejichž cílem už bude poskytování dat a služeb pro každodenní použití. Jejich data by pak mohla doplňovat informace aktuálně poskytované evropským pozorovacím systémem Copernicus. Přehledové snímky najdou uplatnění při sledování sucha, v případě vysokého rozlišení mohou najít uplatnění v bezpečnostní oblasti.

„I přes pokročilé simulace a testování nejsme schopni všechno zde na Zemi plně ověřit, a proto potřebujeme získávat reálné zkušenosti s provozem na orbitě, to se týká například systému přesného řízení polohy, který nelze v pozemních podmínkách plně ověřit,“ uvedl Juraj Dudáš, vedoucí oddělení družicových systémů VZLÚ.

Družice oběhne Zemi na dráze ve výšce 475 až 575 km jednou za 95 minut. Spojení s družicí zajistí Fakulta elektrotechnická Západočeské univerzity v Plzni.

Stavbu družice finančně podpořila Technologická agentura ČR a Ministerstvo průmyslu a obchodu. Ministerstvo dopravy zabezpečuje povinnou registraci družice u OSN. Po úspěšném ověření mohou být tyto technologie uplatněny v programech a aktivitách Evropské kosmické agentury (ESA), které pro ČR představují hlavní nástroj pro rozvoj kosmických aktivit a vstupenku na institucionální a komerční trh. Účast v programech ESA totiž umožňuje českým firmám a akademické sféře se podílet na technologicky i finančně náročných projektech a aktivitách, které nejsou v možnostech samotné ČR. Díky nim se české firmy zapojují do mezinárodních dodavatelských řetězců a partnerství a zvyšují svou technologickou úroveň a konkurenceschopnost.

Zdroj: MPO

Foto: vzlusat1.cz

Cellular 5G Wireless
telekomunikace

Magyar Telekom vybral jádro Mavenir

Maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom si vybral Mavenir jako svého poskytovatele konvergovaného jádra paketů pro svou síť 5G. Podle společností cloudové, kontejnerové řešení zjednoduší a

ČÍST DÁLE »
Guam
telekomunikace

Guamské GTA spouští služby 5G

Guamské telco GTA spustilo na ostrově služby 5G poté, co byla 17. listopadu jeho síť spuštěna. Znamená to, že území USA, které má téměř 170

ČÍST DÁLE »