NETGURU NETWORK NEWS je B2B komunitní web zaměřený na telekomunikace, ICT sítě, technologie, produkty a služby z těchto oblastí. #telekomunikace #telco #5G #networks #sítě #NETGURUNN

5G robotický pomocník v centru pro seniory

5G robotický pomocník

Rakouský operátor Liwest v centru pro seniory Spallerhof ve spolupráci se společnostmi Linz AG a Huawei uvedli do provozu prvního 5G robota. Hlavním úkolem robotizovaného pomocníka bude měřit tělesnou teplotu návštěvníkům zařízení.

Robot má 118 centimetrů, hmotnost 20 kilogramů, změří návstěvníkovi teplotu a připomene návštěvníkovi nasadit si roušku. „Nový zaměstnanec“, jak ho nazvala ředitelka zařízení Judit Stumpfová na úterní tiskové konferenci, která proběhla minulý týden, funguje na operačním systému Android a technologii 5G. Instalaci technologie 5G provedla technologická společnost Huawei ve spolupráci s rakouským operátorem Liwest. Jedná se tak o jednu z prvních aplikací 5G, které slouží i široké veřejnosti.

„Robot ‚přijde‘ a začne s obsluhou návstěvníka centra pro seniory. Ve své podstatě provádí stejnou práci jako člověk,“ vysvětluje Judit Stumpfová. V budoucnu by se měly kompetence pomocných zdravotnických robotů rozšířit například o rozvoz jídla nebo asistenci při dokumentaci, čímž by se výrazně snížilo pracovní zatížení zdravotnického personálu. V nepřetržitém provozu vydrží fungovat přibližně 16 hodin na jedno nabití.

Zdravotnický robot je dokonalým příkladem využití sítí páté generace v praxi. Mezi jejich výhody patří nejen značná rychlost datového přenosu, ale také množství nových funkcí a systémů.